Home
Spotkanie z Tomaszem Raczkiem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 08 października 2016 14:07

Raczek W ramach akcji „Kino Konesera” w tczewskim Heliosie 21 września odbyło się spotkanie z Tomaszem Raczkiem znanym krytykiem filmowym i publicystą, właścicielem Instytutu Wydawniczego „Latarnik”, autorem wielu programów telewizyjnych i radiowych o tematyce filmowej. Spotkanie rozpoczęło się konferencją dla dziennikarzy podczas której Tomasz Raczek razem z Moniką Kowalską opowiedzieli o projekcie „Kino Konesera”. W ramach tej akcji są prezentowane filmy artystyczne i niszowe z niebanalną formułą i inteligentnym humorem.

 

Celem jest nie tylko umilić czas widzowi, ale przede wszystkim zachęcić go poznawania nowych wartości, do doświadczania przeżyć oraz do dyskusji na temat spraw poruszanych w danym dziele filmowym. Po spotkaniu z przedstawicielami lokalnych mediów odbyła się projekcja filmu „Komuna” najnowszego dzieła Thomasa Vinterberga uważanego za jednego z najważniejszych reżyserów duńskiego kina. Przed seansem odbyło się krótkie wprowadzenie podczas którego gość wieczoru powiedział, że wielu ludzi czuje się samotnych. Dominacja świata mediów, komputerów, telefonów komórkowych sprawia, że ludzie są od siebie ciągle oddzieleni, zapatrzeni w ekrany. Film Vinterberga próbuje dać odpowiedź ten problem i zarazem zadaje pytanie, a co by było gdybyśmy teraz stworzyli komunę, czyli taką grupę ludzi dzielących wszystko, dzielących życie i czy jest ideał możliwy do realizowania.

Po emisji filmu nastąpiła dyskusja. Większość oglądających sceptycznie odniosła do idei tworzenia komun. Cześć widzów razem z Tomaszem Raczkiem była zdania, że to nie był film o komunie tylko o miłości kobiety do mężczyzny gotowej poświęcić wiele dla ratowania związku. Z filmu też wyławia się smutny obraz rzeczywistości w którym dorośli nie potrafią podejmować decyzji, a robią to za nich dzieci czego przykładem była czternastoletnia córka Freja. Na koniec spotkania była możliwość zakupu najnowszych książek Tomasza Raczka oraz rozmowa przy kawie i herbacie.  

 

tekst i foto: Jacek Cherek

Poprawiony: sobota, 08 października 2016 14:12
 
gtcgroup